Bezpieczeństwo szkła. Szkło bezpieczne – co to jest? Gdzie powinno się stosować bezpieczne szkło? Bezpieczne szkło w praktyce. Jak uzyskuje się bezpieczne szkło? Czy szklane konstrukcje są bezpieczne?

Bezpieczeństwo szkła – jakie są najlepsze rozwiązania?

Za szkło bezpieczne uznaje się taki rodzaj szkła, który dzięki swoim właściwościom nie stwarza zagrożenia dla człowieka.  Szkło bezpieczne jest odporne na stłuczenia, a  w przypadku rozbicia zachowuje zwartą strukturę. Jeśli jednak dojdzie do rozpadu tafli, to  powstają nieostre kawałki, bez niebezpiecznych odłamków, którymi można by się skaleczyć.  Czasem w wyniku uderzenia w szkle powstają pęknięcia i szczeliny, ale mimo to  tafla nie rozpada się.

Bezpieczne szkło posiada również właściwości przeciwpożarowe i antywłamaniowe, dzięki czemu znajduje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej takich jak np.  szkoły, przedszkola, sklepy wielkopowierzchniowe, urzędy czy placówki medyczne.

Rodzaje bezpiecznego szkła

Szkło bezpieczne to takie, które bezpiecznie pęka,  pod  tym pojęciem rozumiemy :

  • szkło hartowane
  • szkło laminowane
  • szkło hartowane laminowane.

W przepisach dotyczących prawa budowlanego nie znajdziemy jednoznacznych wytycznych odnośnie zastosowania poszczególnych rodzajów szkła bezpiecznego, czyli brakuje informacji kiedy i gdzie konkretne szkło może zostać użyte.  Nie określono również, czym powinno różnić się od siebie,  aby  możliwe było stosowanie go zgodnie z przeznaczeniem –  przy konstrukcji zewnętrznej lub wewnątrz budynku.

Dla zapewnienia  bezpieczeństwa użytkownikom  przedstawiono zakres wymagań odnośnie szyb przeznaczonych do danego projektu. Mianowicie tafla musi wykazywać wytrzymałość na uderzenia  o określonej sile oraz rozpadać się na niegroźne, tępe kawałki. Oba te wymogi zapewnia odpowiednia obróbka szkła – hartowanie i laminowanie.

W jaki sposób powstaje bezpieczne szkło?

Większą wytrzymałość szyby uzyskuje się poprzez:

  • Hartowanie. Podczas tego procesu szkło poddawane jest obróbce termicznej, w wyniku której zyskuje całkiem  nowe właściwości fizyczne – zwiększa się jego wytrzymałość, a podczas rozpadu powstają kawałki o  nieostrych krawędziach. Jedno  z badań  sprawdzające  właściwości szkła hartowanego polega na obserwacji, w jaki sposób pęka. Dokładne wytyczne na temat badania szkła hartowanego ujęte są w  odpowiednich przepisach.
  Jak dobrać szkło do stylu wnętrza?

Więcej informacji na temat hartowania szkła znajdziesz we wcześniejszym artykule na naszym blogu:

Ogrzewanie szkła – rozwiązania i zastosowanie

zapraszamy do lektury.

  • Laminacja szkła. Szkło laminowane powstaje w wyniku połączenia ze sobą co najmniej dwóch tafli ( może być więcej ), które skleja się specjalną folią organiczną lub żywicą. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety – szyby klejone żywicą są słabsze, ale za to  bardziej dźwiękochłonne od sklejonych folią. Żadna z wymienionych technik nie zmniejsza przezroczystości tafli, ale zarówno żywica, jak i folia charakteryzują się  dobrą przyczepnością do szkła.   Laminowanie szkła nie zwiększa  jego wytrzymałości mechanicznej, dlatego w tym celu laminuje się tafle poddane wcześniej  hartowaniu.

Zastosowanie bezpiecznego szkła – jakie są najlepsze rozwiązania?

Według polskich regulacji szkło uznane za bezpieczne można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste. Optymalnym rozwiązaniem jest zdanie się na wiedzę i doświadczenie profesjonalisty w tej dziedzinie. Najkorzystniej dla inwestycji oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania jest przedstawić swój projekt/ plan szklarzowi, który określi, jaki rodzaj szkła  ( oraz ewentualnie mocowania ) najlepiej sprawdzi się w danym  przypadku.

Fachowcy najczęściej kierują się precyzyjnie określonymi wymogami naszych niemieckich sąsiadów, które   – w przeciwieństwie do naszych przepisów  – nie pozostawiają miejsca na indywidualne interpretacje.

W oparciu o niemieckie normy stosowana jest zasada, że do wszelkich zewnętrznych  instalacji i konstrukcji wykorzystuje się szkło laminowane hartowane, które  zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Najczęściej z takiego szkła wykonywane są:

  • balustrady tarasów, schodów i balkonów
  • szklane elewacje i drzwi wejściowe
  • szklane daszki itp.

Wewnątrz pomieszczeń najczęściej stosowane  jest szkło hartowane, które dzięki odporności na urazy mechaniczne oraz zmianę temperatury doskonale sprawdza się  również  w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Najczęstsze zastosowanie szkła hartowanego:

  • w pokojach dziecięcych
  • do zabudowy kuchni
  • zamiast płytek ceramicznych na blaty i ściany
  • jako drzwi szklane zwykłe i  przesuwne
  • jako zabudowa przedpokoju czy  holu
  • na drzwi szaf
  • jako szklane ścianki działowe
  • szklane kabiny prysznicowe oraz inne elementy wyposażenia łazienek np. półki,  zabudowa wanny.
  Szkło nad blatem w kuchni - czy to jest praktyczne?

Szkła hartowanego nie polecamy do balustrad przy schodach. W tym przypadku – dla  zapewnienia bezpieczeństwa – stosuje się szkło hartowane laminowane.

Wzmacniane, bezpieczne szkło znajduje szerokie  zastosowanie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również  w naszych domach. Warto wspomnieć, że szkło jest obecnie jednym z najmodniejszych materiałów wykończeniowych – zarówno praktycznym, jak i niezwykle efektownym.

Planujesz budowę,  remont lub drobne zmiany w swoim  domu i zastanawiasz się nad wykorzystaniem szklanych elementów? To doskonały pomysł. Zapraszamy do kontaktu 516 – 828 – 470 – w naszej pracowni  możesz liczyć zarówno na fachowe doradztwo, jak i  profesjonalne wykonanie usługi.

Przewiń do góry