Czym jest hartowane szkło? Co to znaczy, że szkło jest hartowane? Zalety hartowanego szkła. Czym się różni szkło hartowane od zwykłego? Na czym polega hartowanie szkła. Zastosowanie hartowanego szkła. W jaki sposób hartowane jest szkło?

Ogrzewanie szkła – rozwiązania i zastosowanie

Ogrzewanie szkła to jeden z etapów procesu zwanego hartowaniem, dzięki któremu uzyskiwany jest  materiał o o parametrach dużo lepszych niż standardowe szkło.

Zwykłe szkło jest niezwykle delikatne i  kruche. W przypadku stłuczenia rozpada się na kawałki o ostrych krawędziach ( tzw.  igły, drzazgi ) przez co stwarza ryzyko skaleczenia lub nawet większego urazu i stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz bezpieczeństwa użytkowników.

Hartowanie szkła rozwiązuje ten problem, ponieważ w wyniku obróbki termicznej znacznie zwiększa się wytrzymałość szklanej tafli. Rozbicie hartowanego szkła, aczkolwiek zdarza się rzadko, nie zagraża nikomu, gdyż ten rodzaj szkła pęka w zupełnie inny sposób,
a  odłamki nie mają ostrych, niebezpiecznych krawędzi.

Jak powstaje hartowane szkło?

Hartowanie szkła jest procesem polegającym na ogrzaniu go do temperatury mięknięcia, czyli  przekraczającej 600 ° C ( 630 – 640 °C ) po czym natychmiast poddaje się je intensywnemu chłodzeniu  strumieniem sprężonego powietrza (np.  dmuchawą  powietrzną ). Samo hartowanie trwa zaledwie kilka sekund, więcej czasu zajmuje studzenie go do temperatury pokojowej.

Proces hartowania  nie wpływa na wygląd zewnętrzny  szkła, zmiany dotyczą jedynie jego fizycznych parametrów.

W wyniku hartowania na zewnętrznej powierzchni szyby tworzy się naprężenie ściskające, a w jej wnętrzu – rozciągające.  Właściwości  te wzajemnie się równoważą, co pozwala na uzyskanie nawet kilkukrotnie większej wytrzymałości niż w przypadku zwykłego szkła.

Naprężenia są wynikiem procesów zachodzących w szklanej tafli – podczas chłodzenia  warstwy zewnętrzne ( góra, dół ) kurczą się i tym samym ściskają warstwy środkowe. W trakcie dłuższego chłodzenia stygną  również warstwy wewnętrzne, ale blokowane przez warstwy zewnętrzne nie mogą kurczyć się tak samo. Powoduje to wzmocnienie struktury szkła, ale jednocześnie uniemożliwia dalszą obróbkę.

  Lustra na wymiar - w jaki sposób udoskonalają wnętrze?

Ze względu na właściwości szkła hartowanego  – nie można go  ani przycinać, ani szlifować – wykonuje się je zawsze na konkretne zamówienie, w rozmiarze odpowiednim do danego zamówienia /projektu.

Zalety hartowanego szkła

  • Szkło hartowane jest niezwykle odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wahania temperatury. Wytrzymuje nawet  różnice sięgające 200°C
  • Jest bardziej wytrzymałe i bezpieczniejsze niż zwykłe szkło
  • Od zwykłego szkła różni się sposobem rozpadania i  znacznie większą giętkością
  • Z reguły ma obrobione krawędzie, dzięki czemu łatwiej je trzymać.

 Metody hartowania szkła – w jaki sposób robią to szklarze?

Każdy fachowiec ma swoje sprawdzone metody na hartowanie szkła. W tej dziedzinie panuje całkowita dowolność, nie ma obowiązujących, ujednoliconych reguł, do których należy się stosować. Szklarze tworzą więc wzmocnione szyby na wymiar  według własnych, wypróbowanych praktyk.

Nie mniej można wymienić dwa najczęściej stosowane, podstawowe procesy hartowania szkła:

  • Proces poziomy – najpierw szybę umieszcza się na specjalnych rolkach, a następnie wsuwa ją  do pieca. Jest to proces skuteczny
    i prosty do przeprowadzenia.   Rolki nie pozostawiają na szybie żadnych śladów.
  • Proces pionowy – szybę wprowadza się do pieca w pozycji pionowej. W tym celu używa się specjalnych zaczepów samozaciskowych, które jednak pozostawiają ślady, a nawet zniekształcenia na obrzeżach szyby. Z reguły w ten sposób hartowane są szyby o małej powierzchni, które przeznacza się do umieszczenia w różnego rodzaju ramkach, co pozwala ukryć ewentualne mankamenty powstałe
    podczas  hartowania.  Jest to coraz mniej popularna metoda, fachowcy rzadziej z niej korzystają, a piece do pionowej obróbki wycofuje się z użytku.

Zastosowanie hartowanego szkła

  • Hartowane szkło  to doskonały materiał do dekoracji wnętrz i tworzenia nowoczesnych aranżacji, zarówno w  pomieszczeniach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.
  • Szkło hartowane stanowi bazę dla innych rodzajów szkła – np.  lakierowanego, z nadrukiem, matowego lub z połyskiem, w wersji
    z trójwymiarową powierzchnią.
  • Szkło hartowane znajduje zastosowanie  m.in. w łazienkach, kuchniach, przy produkcji nowoczesnych mebli, w tworzeniu oryginalnego designu wnętrz ( np. ścianki działowe czy szklane drzwi przesuwne), do  produkcji balustrad i schodów.
  • Szkło hartowane jako materiał o właściwościach izolujących doskonale sprawdza się np. przy zabudowie tarasów, altan czy budowie ogrodu zimowego ( zarówno na ściany, jak i na dach ). W takich przypadkach warto zdecydować się na szkło samoczyszczące, co jest rozwiązaniem szalenie praktycznym i  wygodnym.
  Czy balustrady szklane to bezpieczne rozwiązanie?

 

Szukasz szkła hartowanego do domu, mieszkania lub biura?

Zadzwoń do nas, możesz liczyć na fachową poradę, szybką wycenę oraz rzetelne wykonanie zlecenia   Szklarz Warszawa 516 – 828 – 470 

Zobacz również:

Przewiń do góry