Jakie szkło okienne wybrać? Rodzaje szyb okiennych. Jakie szyby okienne sprawdzą się najlepiej? Gdzie szukać dobrej jakości szkła na wymiar? Jak się przygotować do wymiany okien w domu lub mieszkaniu? Znaczenie okna i szyb okiennych w domu. Jakie szkło na drzwi wewnętrzne? Szkło do szklanych drzwi.

Jak wybrać szkoło do okien?

Okna są niezwykle ważne w każdym domu czy mieszkaniu, i to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zabezpieczenia pomieszczeń przed szkodliwym działaniem warunków zewnętrznych. Okna pozwalają na regulację temperatury wewnątrz lokalu – latem stanowią barierę przed upałem, natomiast zimą chronią przed mrozem. Dobrej jakości okna z odpowiednimi szybami przez cały rok zapewniają komfortowe warunki  mieszkaniowe, a dodatkowo mają  korzystny wpływ na wysokość domowych rachunków.

Jakie znaczenie dla domu mają dobrze dobrane okna i szyby okienne?

Jakie powinny być okna, które chcemy zainstalować w nowo budowanym domu? Co brać pod uwagę, jeśli planujemy wymienić w swoim mieszkaniu stare okna na nowe? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to inwestycja na lata i dlatego nie powinno się na niej oszczędzać. Wybierz okna i szyby wysokiej jakości, a będą  Ci służyły długo i bezawaryjnie.

Czym się kierować przy wyborze szyb okiennych do swojego domu, mieszkania czy biura?

 • Postaw na wysoką jakość produktu. Nieszczelne okna to ogromny dyskomfort głównie w okresie zimowym – powodują znaczne wychłodzanie pomieszczeń, a w konsekwencji mocno podnoszą rachunki za ogrzewanie.
 • Zaplanuj ( jeśli jest taka możliwość) optymalną wielkość okna. Decydować o rozmiarze okna, a co za tym idzie również szyby, można tylko na etapie budowy budynku i jest to idealne rozwiązanie.  Powierzchnia samej szyby okiennej zależy przede wszystkim  od wielkości otworu na okno.  Wielkość okna powinniśmy dostosować do rodzaju pomieszczenia, w którym będzie umieszczone. Np.
  w pokoju dziennym, jak salon czy gabinet warto zainstalować większe okna, z większą powierzchnią szyb umożliwiającą dostęp dużej ilości światła.
 • Zwróć uwagę na grubość szyb okiennych. W tym przypadku warto zasięgnąć informacji u budowlańca lub szklarza, ale  przeważnie kierujemy się zasadą, że im cieńsza szyba, tym lżejsza, czyli lepsza, ponieważ  nie stanowi obciążenia dla konstrukcji budynku.
 • Wybierz rodzaj szyb, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu. Na etapie planowania inwestycji zachęcamy do kontaktu
  z profesjonalistą – dobry, doświadczony szklarz udzieli Ci fachowej porady i pomoże wybrać odpowiedni rodzaj szyb.
  Zalety szkła laminowanego i hartowanego

Szklarz Warszawa kontakt

Rodzaje szyb okiennych

Dzisiejsza oferta dostępnych na rynku  szyb okiennych jest duża i różnorodna. Czym się kierować wybierając szybę okienną? Najczęściej pod uwagę brane jest miejsce, w którym zostanie umieszczona oraz funkcja, jaką ma spełnić:

 • Bezpieczne szyby okienne. Szyby określane jako bezpieczne wykonane są ze szkła hartowanego, które niezwykle rzadko ulega uszkodzeniu, a jeśli już dojdzie do stłuczenia, to taka sytuacje nie stwarza zagrożenia dla domowników. Szkło hartowane rozbija się na  malutkie, ale nieostre kawałki, którymi nie sposób się skaleczyć.
 • Szyby okienne antywłamaniowe. Wyróżniają się większą grubością,  ze względu na właściwości stosowane są głównie w witrynach sklepowych.
 • Szyby okienne zbrojone, pancerne i kuloodporne. Jest to  rodzaj szyb, który zastosowanie znajduje w wyjątkowych miejscach –  bankach, sklepach jubilerskich i innych budynkach o szczególnym przeznaczeniu. Szyby zbrojone są dodatkowo odporne na ogień
  i uszkodzenia mechaniczne, więc  doskonale sprawdzają się np. w kuchniach.
 • Szyby okienne samoczyszczące. Nie wymagają specjalnej uwagi z naszej strony i częstego mycia, a mimo to  wyglądają estetycznie. Ze względu na swoje właściwości samoczyszczące doskonale sprawdzają się na zewnątrz budynków, np. na balkonach, tarasach czy jako balustrady.
 • Szyby absorpcyjne. Taki rodzaj szkła zatrzymuje promienie słoneczne,  co w efekcie zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia  podczas wysokich temperatur na zewnątrz.
 • Szyby witrażowe. To rodzaj materiału dla osób lubiących niecodzienne, oryginalne rozwiązania. Doskonale sprawdza się jako szkło ozdobne, nadając pomieszczeniu nowoczesnego designu. Używane jest przeważnie  jako dodatek i element wykończenia,  raczej nie znajduje zastosowania we wszystkich oknach , gdyż nie miałoby to sensu  – widoczność zostałaby praktycznie całkowicie ograniczona.

Jakie szkło można stosować w drzwiach szklanych?

Szklane drzwi budują niebanalne wnętrza, jakie są ich główne zalety?

 • Nadają wnętrzu lekkości, tworzą nowoczesny design
 • W elegancki sposób oddzielają pomieszczenia, nie izolując ich od siebie
 • Wizualnie zwiększają przestrzeń
 • Można wybierać między drzwiami klasycznymi, a przesuwnymi, które stanowią nowoczesne rozwiązanie, a w niektórych przypadkach są jedynym  rozsądnym pomysłem.
  Szafa ze szklanymi drzwiami do sypialni - czy to ciekawe rozwiązanie?

Szklane drzwi są estetyczne, dekoracyjne i jednocześnie praktyczne, znajdują zastosowanie zarówno  w salonie, jak  i w kuchni czy gabinecie. Wyjątek może  stanowić sypialnia i łazienka, ale to kwestia gustu. Osoby lubiące szklane wykończenia, a jednocześnie ceniące sobie   poczucie intymności często  wybierają  do tych pomieszczeń  szkło  barwione, mleczne, ornamentowe  lub matowe, przez które nic nie widać. Drzwi wewnętrzne przeważnie wykonywane są z odpornego szkła hartowanego.

Szklane drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne mają  zapewniać mieszkańcom prywatność i bezpieczeństwo, muszą zatem  być mocne i trwałe.  Szyba w drzwiach zewnętrznych powinna być gruba, odporna na uderzenia i trzaśnięcia, wahania temperatur oraz chroniąca przed włamaniem. Inne istotne właściwości drzwi zewnętrznych to oporność ogniowa oraz wysoki stopień wyciszenia.

Do drzwi zewnętrznych najczęściej używane są następujące rodzaje szkła:

 • szkło refleks
 • szkło antisol
 • lustro weneckie
 • szyba mleczna klejona
 • szyba antywłamaniowa
 • szyba bezpieczna
 • szyba piaskowana z wybranym  wzorem.

Chciałbyś wiedzieć więcej  na temat każdego z tych rodzajów szyb oraz ich zastosowania?  Szczegółowe   informacje uzyskasz u źródła, czyli
w zakładzie szklarskim. Zapraszamy po fachową poradę Szklarz Warszawa  516 – 828 – 470 

Dobre szyby, zarówno do okien, jak i do drzwi oferują profesjonalne zakłady szklarskie Zakład Szklarski Warszawa, tam również można uzyskać pomoc w wyborze i poradę, a w efekcie wykonanej usługi gwarancję jakości.  Dla niektórych inwestycji niezwykle ważny jest fakt, że
w dobrym zakładzie szklarskim jest opcja zamówienia szkła na wymiar, co pozwala realizować zamówienia również dla nietypowych rozmiarów i  kształtów okien.

Nasze usługi:

Zobacz nasze:

  Magiczny świat szkła i unikalne zastosowania w designie wnętrz

 

Przewiń do góry