Jak wiercić otwory w szkle?  Szkło to materiał bardzo delikatny, który jest podatny na pękanie i stłuczenie. Tym bardziej jest to materiał bardzo wymagający pod względem obróbki i wiercenia. Niestety bardzo często jesteśmy do tego zmuszeni – otwory na mocowania montażowe, miejsce na klamkę w szklanych drzwiach, panele szklane w kuchni, stół, szklane balustrady czy inne powody są koniecznością do wykonania otworów.

Bez odpowiedniego przygotowania i przede wszystkim sprzętu nie ma sensu próbować wiercić w szkle ze względu na podatność na uszkodzenia. Czasami obróbkę szkła lepiej zlecić profesjonalnej firmie szklarskiej, niż samemu uszkodzić szklany panel, który może być droższy niż sama usługa szklarza.

Co będzie potrzebne do wiercenia otworów w szkle?

Wbrew pozorom lista rzeczy, które należy przygotować do rozpoczęcia pracy nie jest krótka. Wiertarka (konieczne z bardzo dużą regulacją obrotów od bardzo wolnych po szybsze) i specjalistyczne wiertło do szkła to oczywisty standard, a zarazem dopiero początek przygotowań. Sama wiertarka i stół warsztatowy nie wystarczą. Należy zadbać o własne bezpieczeństwo, co oznacza, że potrzebny będzie strój ochronny, rękawice i okulary.

Jak wiercić otwory w szkle?
Jak wiercić otwory w szkle?

Odpryśnięte szkło może być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Dodatkowo przyda się statyw do wiertarki, by powoli zwiększać nacisk wiercenia na szkło. Konieczny będzie również filc lub inny materiał, którym zabezpieczymy i unieruchomimy szkło na stole warsztatowym. Istnieją również specjalne urządzenia unieruchamiające szkło, które będą najlepszym wyjściem, jednak spotykane są tylko w profesjonalnych warsztatach. Przy obrabianiu szkła musi ono być bardzo stabilne i na miękkim podłożu, inaczej prawie pewne jest jego uszkodzenie. Nigdy nie wierć otworów w szkle na twardym stole lub z panelem szklanym oparty o np. twardy mur.

Jak wiercić otwory w szkle?

Wiercenie w szkle jest bardzo trudne. Oprócz profesjonalnego wyposażenia wymaga wysokich umiejętności oraz doświadczenia. Na początku przygotowujemy stanowisko pracy, ubieramy odzież ochronną i koniecznie okulary, przygotowujemy wiertarkę, stół i zabezpieczenie dla szkła. Wiercenie (koniecznie bez udaru, jeśli wiertarka ma udar to go wyłącz) rozpoczynamy od bardzo wolnych obrotów nawiercając powierzchnię raz z jednej, raz z drugiej strony mniej więcej po połowie.

  Szafa ze szklanymi drzwiami do sypialni - czy to ciekawe rozwiązanie?

Pamiętaj o schładzaniu wiertła. Jeśli będzie ono zbyt nagrzane, szkło może pęknąć. Z upływem chwili, stopniowo zwiększaj nacisk na wiercone szkło ręcznie lub przy pomocy statywu na wiertarkę jednocześnie nieco przyspieszając obroty wiertarki. Nie spiesz się, wiercenie w szkle może potrwać dłuższą chwilę i nie ma w tym nic złego. Możesz kilkukrotnie nawiercać otwór z obu stron naprzemiennie. Kiedy otwór będzie gotowy, pozostaw kilkanaście sekund szkło i dopiero po upływie chwili zabierz w miejsce docelowe lub wierć kolejne otwory. Pamiętaj o bezpiecznym przechowywaniu szkła i jego transportowaniu. Wystarczy szklany panel zbyt mocno położyć, by uległ pęknięciu.

Zaufaj profesjonalistom! Wybierz DW Glass!

Pamiętaj, obróbka szkła i wiercenie w nim otworów jest bardzo trudne. Jeśli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu, to bez doświadczenia nawet poświęcenie ogromnej uwagi tej czynności i ostrożność nie gwarantują powodzenia. Szkło może w mgnieniu oka pęknąć lub całkowicie się potłuc. Jeśli nawet Ci się uda wywiercić odpowiedni otwór, to prawdopodobnie nie będzie on idealnie gładki, a poszczerbiony, co ma ogromne znaczenie przy elegancji wykończenia wnętrz, na balkonach czy w każdym miejscu montażu szklanych paneli.

Jako profesjonalny zakład szklarski DW Glass oferujemy obróbkę szkła oraz przygotowanie szklanych drzwi, balustrad, zabudowy, paneli szklanych, luster oraz szkła lakierowanego indywidualnie dla każdego klienta. Zapoznaj się z naszą dokładną ofertą na https://dwglass.pl/ i skontaktuj się za pomocą formularza kontaktowego na stronie, mailowo lub telefonicznie. Pracownicy z chęcią odpowiedzą na Twoje wszelkie pytania odnośnie zamówienia i współpracy służąc również poradą i doświadczeniem.

Zobacz również:

Przewiń do góry